PRE-SWAZJA – JAK WYKORZYSTYWAĆ TECHNIKI WPŁYWU SPOŁECZNEGO? RECENZJA.
Słowa kluczowe: pre-swazja, wpływ społeczny, recenzja.
ABSTRAKT
Na czym polega preswazja? Jak kreować uprzywilejowane momenty, w których odbiorca jest szczególnie podatny na nasz przekaz? Jak odpowiednio ukierunkowywać jego uwagę i zatrzymać ją na dłużej? Jak wykorzystać język, symbolikę obrazu oraz otoczenie do osiągnięcia pożądanych rezultatów? Jakie zasady rządzą procesem wywierania wpływu i co zrobić, żeby pożądane efekty utrzymać na dłużej? Na te i wiele innych pytań odpowiedź znajdziecie w najnowszej książce R. Cialdiniego Pre-swazja. Jak w pełni wykorzystywać techniki wpływu społecznego.
PROSTY JĘZYK
Niebywałą zaletą książki jest jej język – prosty, dostosowany do przeciętnego odbiorcy popularnonaukowych pozycji. Jednocześnie, odbiorca ten pozostaje z poczuciem, że przyswoił ogrom materiału, wiedzę, którą może wykorzystać w realnym życiu. Prof. Cialdini ma wielki dar przedstawiania naukowych dowodów, wyników badań w sposób lekki i ciekawy. Na uwagę zasługuje też przytoczenie mnóstwa badań, podanie odsyłaczy, gdzie możemy znaleźć więcej informacji o konkretnym zagadnieniu. Wyniosłam z tej lektury wiele pomysłów na popularnonaukowe artykuły.
JAK ETYCZNIE PRZEKONYWAĆ
Szczególną uwagę zwróciłam na rozdział o tym, jak przekonywać etycznie i zgodnie z dobrymi praktykami. Podkreślenie przez Autora etycznych aspektów pre-swazji, jak i perswazji uważam za bardzo cenne. Sam Autor zapewne bardzo dobrze zdaje sobie sprawę z tego, że etyka jednak nie do każdego przemawia i często po książkę będą sięgać osoby zainteresowane manipulacją oraz wywieraniem wpływu w negatywnym znaczeniu tego słowa. I wychodzi na przeciw potencjalnym „złoczyńcom” z solidnym argumentem – na dłuższą metę jest to po prostu nieopłacalne… A co możemy stracić? Wszystkich, którzy są ciekawi odpowiedzi, zachęcam do lektury.
PODSUMOWANIE
Pre-swazja R. Cialdiniego jest doskonałą pozycją dla osób chcących zgłębić tajniki wywierania wpływu na innych ludzi; jest cennym uzupełnieniem klasyka wywierania wpływu – 6 reguł R. Cialdiniego, pozwala również spojrzeć na powyższe reguły z nieco innej perspektywy, rozszerzyć, a tym samym lepiej wykorzystać. Jednak nie jest to pozycja tylko dla osób chcących rozwinąć swoje kompetencje w tym zakresie, lecz również, a może przede wszystkim, dla osób znajdujących się po drugiej stronie barykady – czyli tych, na których owe praktyki są stosowane. A stosowane są często, w sytuacjach, które spotykają każdego z nas – każdy chociażby robi zakupy. Warto zatem wiedzieć kiedy ktoś próbuje nas wpłynąć, wyłapywać takie momenty i uświadomić je sobie, aby podejmować decyzje zgodne z tym, czego chcemy i co jest dla nas ważne.
O AUTORCE

Paula Pyrcz
Studentka psychologii na Uniwersytecie Warszawskim. Jej zainteresowania dotyczą przede wszystkim psychologii różnic indywidualnych oraz psychologii społecznej. W szczególności interesuje ją wpływ grupy na jednostkę oraz zagadnienia związane ze zjawiskiem manipulacji, a także psychologia religii i moralności.
Zostaw komentarz