Portal
Mała Psychologia

Czy słabe oceny dzieci w szkole mogą być wynikiem depresji ich rodziców?

Badanie przeprowadzone wśród szwedzkich nastolatków wykazało, że uczniowie dostają gorsze oceny na koniec szkoły, jeśli choć jedno z ich rodziców cierpiało wcześniej na depresję.

- Różnica w ocenach nie była ogromna, ale zauważalna – mówi autor badania Brian Lee, profesor epidemiologii i biostatystyki z Wydziału Zdrowia Publicznego na uniwersytecie Drexel w Filadelfii. – oceny tych dzieci nie są niższe o cały jeden stopień, ale czasem ta różnica może decydować o tym, czy dany przedmiot lub test jest zdany, nie.

Według naukowca, depresja rodziców może wpływać na życie dzieci i powodować stres, który z kolei przekłada się na ich wyniki w nauce. – Depresja to choroba społeczna. Ma wpływ nie tylko na osobę, która na nią cierpi, ale również na jej związki z innymi ludźmi. Jako że depresja może być do pewnego stopnia dziedziczona, istnieje też możliwość, że dzieci nie radzą sobie w szkole z powodu własnych, niezdiagnozowanych zaburzeń nastroju.

Jeżeli matka cierpi na depresję, niemowlę we wczesnym etapie rozwoju może nie otrzymywać od niej wystarczającej opieki (np. pielęgnacji, karmienia piersią) – co w przyszłości może mieć wpływ na umiejętności uczenia się i rozwiązywania problemów takiego dziecka.

Jak twierdzi Lee, są to tylko niektóre z możliwości wyjaśnienia zjawiska, które zostało odkryte w badaniu. Wyniki zostały opublikowane w lutym bieżącego roku w magazynie naukowym JAMA Psychiatry. Naukowcy doszukali się połączenia pomiędzy depresją rodziców a gorszymi ocenami uczniów, jednak nie znaleźli bezpośredniego związku przyczynowo – skutkowego. W badaniu przeanalizowano dane dotyczące ponad 1.1 miliona dzieci urodzonych w Szwecji w latach 1984-1994.

W Szwecji obowiązek szkolny kończy się w wieku 16 lat, kiedy to uczniowie otrzymują ocenę końcową na podstawie ich wyników w nauce w ostatniej klasie. Naukowcy porównali oceny nastolatków, których rodzice cierpieli na depresję z ocenami tych uczniów, których rodzice nie mieli żadnych zaburzeń nastroju. Odkryli, że depresja matki lub ojca ma wpływ na wyniki dziecka w ostatniej klasie, nawet jeśli depresja występowała wiele lat wcześniej, w jakimkolwiek okresie życia dziecka. Depresja u matki ma bardziej negatywny wpływ na wyniki dziewcząt niż chłopców.

Wpływ depresji na oceny jest porównywalny do efektu wywoływanego przez różnicę w sytuacji finansowej rodziny lub poziom edukacji matki.

Doktor Andrew Adesman, dyrektor oddziału pediatrii rozwojowej i behawioralnej w Dziecięcym Centrum Medycznym Cohena w New Hyde Park w stanie Nowy Jork, który nie był zaangażowany w badanie, uważa za szczególnie ciekawy fakt, iż depresja u rodziców ma wpływ na uczenie się ich dziecka niezależnie od momentu, kiedy wystąpiła depresja, ani od tego, czy dotknęła ona matki czy też ojca.

Wyniki badania pokazują, że rodzice cierpiący na depresję powinni sięgnąć po pomoc, żeby chronić swoje dzieci, twierdzi Myrna Weissman, dyrektorka Wydziału Epidemiologii w Stanowym Instytucie Psychiatrii w Nowym Jorku. – Trzeba dołożyć starań, aby odpowiednie leczenie było dostępne dla rodziców. To wiele by pomogło; mamy dowody, że jeżeli rodzic jest leczony, dziecko również lepiej funkcjonuje.

Znajomi powinni zachęcać rodziców cierpiących na depresję, by szukali pomocy. Szkoły mogą oferować programy pomocy dla dzieci rodziców z depresją, ale jak mówi Weissman, lepiej byłoby zapewnić leczenie dorosłym. – Depresję zdecydowanie da się wyleczyć. Od tego trzeba zacząć.

Źródło:

Tłum. Agata Wicher

Udostępnij

BIULETYN INFORMACYJNY