Portal
Mała Psychologia

Neuropsychologia kliniczna - recenzja

Czytając „Neuropsychologię kliniczną” autorstwa D. Darby i K. Walsha przez większość czasu zastanawiałam się, dlaczego nie spotkałam się z nią na moich studiach psychologicznych. Oczywiście pozycje, z których dane mi się było uczyć nie były złe, jednak ta książka jest świetnie ustrukturyzowana i przeprowadza czytelnika od postaw neurologii po zagadnienia zdecydowanie głębsze. Pomijając już sam tekst, jest tam wiele rysunków poglądowych, co dla osoby na co dzień niezwiązanej z tematem głównym jest sporym ułatwieniem.

„Neuropsychologia kliniczna” autorstwa  D.Darby oraz K.Walsha w kompleksowy sposób prezentuje podstawy wiedzy o mózgu: anatomię oraz funkcjonowanie poszczególnych płatów i struktur. Autorzy w sposób wyjątkowo dokładny przyglądają się zaburzeniom, które powstają na skutek uszkodzeń poszczególnych części mózgu. Dla psychologów to szczególnie ważne informacje, które są niezwykle przydatne przy diagnozowaniu. Temat ten został dokładnie omówiony w ostatnich dwóch rozdziałach książki. Tam też zostały zawarte informacje poświęcone naukom, które swoim zakresem obejmują związek między mózgiem, a zachowaniem człowieka.

Język jakim napisana jest książka D. Darby i K. Walsha jest dość zróżnicowany w zależności od kwestii jaka akurat jest opisywana. Nie dziwi to jednak, ponieważ taka dziedzina jak neuropsychologia posiada swój hermetyczny język, który nie sposób pominąć w publikacji naukowej. Warto jednak w toku kształcenia się przeczytać tę pozycję, a co najmniej mieć ją w swojej biblioteczce, by w razie wątpliwości sięgnąć do publikacji nie tylko bardzo dokładnej, ale także posiadającej pewną, naukowo potwierdzoną wiedzę.

Wydawca:

Maria Nowak

Udostępnij

BIULETYN INFORMACYJNY