Portal
Mała Psychologia

Lustereczko powiedz przecie, kto jest najpiękniejszy w świecie?

Abstrakt:

Jaka twarz jest uznawana przez ludzi za piękną? Jest takie powiedzenie, że o gustach się nie dyskutuje. Są różne upodobania. Jednak jak się okazuje, można wyróżnić trzy wyznaczniki urody twarzy. Są nimi: średniość, symetria i męskość- kobiecość.

Treść:

Langlois i Roggman przeprowadziły badanie, w którym prosiły badanych o ocenę piękna twarzy osoby prezentowanej na zdjęciu. Nie były to jednak zwyczajne twarze, powstały one bowiem na skutek obróbki cyfrowej, polegającej na nałożeniu na siebie 2, 4, 8, 16, lub 32 zdjęć rzeczywistych osób. Okazało się, że ludzie tym lepiej oceniali zdjęcie, im z większej ilości rzeczywistych twarzy się ono składało. Na podstawie tego zjawiska powstał pierwszy wyznacznik urody twarzy: średniość. Nie oznacza to, że „średniacy” są najpiękniejsi. Chodzi o wizerunek najbardziej zbliżony do średniej tego, co pojawia się w populacji, czyli do prototypu ludzkiej twarzy. Właśnie dlatego ładne twarze znacznie częściej można pomylić, bo są podobne do prototypu, a co za tym idzie, do siebie nawzajem. Wyniki tych badań były kwestionowane, przez to, że są sprzeczne z intuicją. Jednak wybroniły się. Dziś wiadomo, że sprawdzają się dla obu płci i różnych kultur.

Drugim wyznacznikiem jest symetria. Jest ona częstym kryterium doboru partnera w świecie zwierząt, ponieważ symetria np. ogona samców świadczy o ich dobrej kondycji i genach. To samo można zaobserwować u ludzi. Bardziej podobają się nam symetryczne twarze. Powodowane jest to podobnymi pobudkami, co u zwierząt - chodzi o zdrowie i dobre geny.

Trzeci aspekt wiąże się z dymorfizmem płciowym, czyli odmiennym wyglądem twarzy kobiecych i męskich. Kobiety charakteryzują się większymi oczami, pełniejszymi wargami ust i drobniejszymi kościami policzkowymi. Natomiast mężczyźni mają wydatne łuki brwiowe, szersze żuchwy, szersze i dłuższe podbródki, często pokryte zarostem. Im więcej kobieca twarz zawiera walorów przypisanych do swojej płci, tym uznawana jest za piękniejszą. W przypadku mężczyzn, nie jest to już takie proste, ponieważ męskość twarzy czasem podnosi jej atrakcyjność, czasem nie ma na nią wpływu a czasem wręcz ją obniża. Tak więc atrakcyjność męskiej twarzy jest największa przy umiarkowanym, a nie maksymalnym natężeniu cech przypisanych swojej płci

A dowodzik jest?

  • Wojciszke, B. (2011). Psychologia społeczna. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR.

Anna Czarnota

Udostępnij

BIULETYN INFORMACYJNY

Cieszymy się, że chcesz być z nami na bieżąco!

Wszystkie zbierane przez nas dane są ograniczone do minimum. Dlatego wystarczy, że podasz nam swój adres e-mail a raz w miesiącu wyślemy Ci kilka najciekawszych informacji ze świata psychologii.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera. Możesz to zrobić wysyłając wiadomość na następujący adres e-mail: d.kantorowicz@mala-psychologia.eu

Informacje na temat przetwarzanych danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności (link).